A közelmúltban készült el Prof. Dr. Rajnai Zoltán szerkesztésében a Kiberbiztonság/Cybersecurity című, az Óbudai Egyetem Biztonságtudományi Doktori Iskola kutatásait és kutatási eredményeit tartalmazó kiadvány.
Professzor Úr két tanulmányomat is („A mesterséges intelligencia és a kapcsolódó technológiák bemutatása a biztonságtudomány fókuszában” és „A mesterséges intelligencia, mint komplex rendszer információbiztonsági kihívásai”) érdemesnek találta arra, hogy beválogassa a tanulmánykötetbe. Ezek az írásaim az Óbudai Egyetem Mesterséges Intelligencia Műhelyének kutatási tevékenységébe és eredményeinkbe is betekintést nyújtanak.
A mesterséges intelligencia és a kapcsolódó technológiák bemutatása a biztonságtudomány fókuszában című tanulmányom abstractja:
A digitális kor és az adatok kora után, bár ezekkel párhuzamosan jelenleg a mesterséges intelligencia korát éljük. A mesterséges intelligencia a számítási kapacitások exponenciális növekedésének, a rendelkezésre álló robosztus adatmennyiségnek, valamint a fejlett
matematikai-statisztikai módszereknek köszönhetően az élet megannyi területén kínál hatékony megoldásokat. Tanulmányom a téma fogalmi keretének, a mesterséges intelligencia és a többi tudományterület kapcsolatának vázolása után a fontosabb felhasználási és alkalmazási területek tekinti át, részletesebben a biztonságtudományi lehetőségekkel foglalkozom. Külön részben foglalkozom a mesterséges intelligencia előzményeivel, rámutatva a kibernetika fontosságára és a két terület hasonló filozófiák mentén történő működésére. Ezt követően a mesterséges intelligenciához kapcsolódó technológiákat mutatom be, nevezetesen a dolgok internetét, a felhő alapú szolgáltatásokat, a kiterjesztett és kevert valóságokat, a közösségi médiát, a mobileszközöket és -alkalmazásokat, a vezetékes és vezeték nélküli kommunikációs hálózatokat, a robotokat és drónokat, a robosztus mennyiségű adatok elemzését. Írásomat azzal a megállapítással zárom, hogy elsősorban nem a nevezett technológiák természetes innovációja, hanem ezek komplex rendszerbe történő összekapcsolódása jelenti az igazi fejlődést.
A mesterséges intelligencia, mint komplex rendszer információbiztonsági kihívásai című tanulmányom abstractja:
Tanulmányomban a mesterséges intelligencia, mint komplex rendszer információbiztonsági kihívásait ismertetem. Rendszerábrámban tizenegy, egymáshoz szorosan kapcsolódó területet nevezek meg, úgymint: a szükséges adatforrások és a belőlük származó adatok meghatározása, bemeneti (input) adatok gyűjtése, adatok tisztítása, adatok tárolása, az adatok (elő)feldolgozása, az adatok értelmezése, a gépi tanulás modelljének megalkotása, a gépi tanulás a nyers, tisztított, feldolgozott (és értelmezett) adatok alapján, kimeneti (output) adatok és információk, vezetékes és vezeték nélküli kommunikációs hálózatok, felhő alapú megoldások. Az egyes területeknél a jobb megértés, illetve az elméleti rendszermodell gyakorlati megvalósíthatósága érdekében kérdéseket fogalmaztam meg.
A kiadvány letölthető innen.
Kiberbiztonság/Cybersecurity